- Představení
Ahoj, jmenuji se Nataša Symonová a pracuji jako masérka v Brně.
- Proč jsi si vybrala právě profesi maséra?
Profese si mne vybrala sama. V roce 2019 jsem získala masérský certifikát, ale vzdělávání v tomto odvětví u mne nepřestalo. Nyní už mám za sebou desítky nastudovaných knih ve 4 různých jazykových mutacích na téma masáží, anatomie, fyziologie a stovky shlédnutých výukových videí. Pokračuji dále ve studiu prostřednictvím kurzů, abych si dále rozšířila svou kvalifikaci. Už mám za sebou 1 rok praxe. Jsem úplně nadšená touto prací! V současné chvíli si těžko sama sebe dovedu představit v jiném oboru. Pomáhat lidem, to je moje poslání!
- Řekni několik slov o masáži
Masáž to je podle mne umění! Protože lidské tělo je umělecké dílo! Dovedností maséra je vcítit se do těla druhého člověka, najít bolestivá místa, ulevit od bolesti a ve skutečnosti přinášet svými doteky potěšení, uvolnění, zlepšovat náladu, uklidňovat. Masáž je, tak jako kterákoliv ozdravovací metoda, orientovaná na harmonizaci všech systémů organismu. Především působí na nervovou soustavu člověka. Moje úloha spočívá v tom, abych pochopila podstatu stresu, odporu a co nejpohodlněji to odstranila. Vždyť dotek nese v sobě ohromné množství rozmanitých informací, pocitů, tonů, prožitků i emocí. Vybrání správného doteku pro tělo, stejně tak jako klíče k zámku, opravdu umožní vytvářet zázraky při léčení.
- Co je to masážní strategie?
Každý člověk je unikátní a má individuální stavbu těla, věk, životní styl a psycho-emocionální rozpoložení, kontraindikaci, přání. Toto všechno, a ještě mnoho dalšího beru v úvahu, obvykle na konzultaci sestavuji akční plán pro obnovu lidského zdraví.
- Zdá se, že masáž je všelék od všeho i pro všechny. Je tomu opravdu tak?
Zdaleka ne vždy! Vycházím z hlavního přikázání lékaře – „neubližujte“. Je celá řada omezení a kontraindikací k masáži, které musí bezpodmínečně znát každý masér. Masáž není možné provádět při kožních vyrážkách, virovém onemocnění, infekčních chorobách, jakýchkoliv zánětlivých procesech, ran a vředů. Při provedení masáže klientovi, u kterého je zánětlivý proces, se mu může vážně ublížit, a to zvýšením toxického zatížení ledvin. Proto je důležité při jakékoliv masáži brát v potaz zdravotní stav klienta a možné kontraindikace. Nelehejte na masážní lehátko bez předchozí konzultace.
- Existuje názor, že člověk potřebuje určité množství doteků a obejmutí během dne? Co si o tom myslíš, je to pravda?
Dotyk je bezpodmínečně nutností. Ideálně to musí být pocitově příjemný dotyk od lidí, které máte rádi. Dotykem obdržíme velmi mnoho informací, které jsou pro nás důležité. Jinak se u nás projeví „hmatový hlad“. Přidejte k tomu stres, přesčasy, hypodynamii (tělesná slabost a zvýšená únava), rivalitu. Vyjde z toho nepříjemný stav.
- Vrátíme se k masáži. Jak poznat, že potřebuji jít na masáž?
Každý člověk by měl přijít k masérovi. Dokonce i když vás nic netrápí, masáž je skvělý prostředek k prevenci. Věřte, že se v rukách profesionála dozvíte spousto nového o svém těle a opravdu dostanete to, kvůli čemu jste přišli. Hlavní pravidlo – nehledejte masáž, hledejte svého maséra!
- Jak najít svého maséra a obdržet kvalitní masáž?
Praxe ukazuje, co funguje nejlépe, a to rychlé šíření mluveným slovem. V tomto případě můžeme použít pojem “hlásná trouba“. Při volbě maséra se můžete spolehnout jen na sebe, svou intuici, věnovat pozornost detailům. Na co dbát při vybírání maséra:
- Dokumenty – existence i úroveň vzdělání. Nebojte se zeptat na licence a certifikáty.
- Masérna – místnost musí být vyvětraná, čistá, vše musí být jednorázové, masážní oleje musí vonět jako oleje, teplota vzduchu by měla být v ideální teplotě, aby se člověk cítil pohodlně.
- Konzultace – při prvním setkání před začátkem masáže, masér vždy musí shromáždit informace o anamnéze, zjistit, jak se klient cítí, vyslyšet jeho přání, projednat detaily i cenu masáže, přesný počet seancí, říci něco o sobě a svých terapeutických metodách, odpovědět na otázky v rámci své kompetence.
- Etika – masér musí být vždy zdvořilý, přátelský, je povinen dodržet etické zásady, být spořádaný a čestný člověk.
- Pokud se vám něco nelíbí, ihned přerušte seanci a odejděte. Nemusíte snášet hrubost, hulvátství, bolest. I když masáž byla výborná, ale vám se z nějakého důvodu už nechce dále navštěvovat daného maséra, tak už příště nechoďte. To se stává, když vzniká nevysvětlitelný vnitřní odpor. Jednoduše řečeno, tohle prostě není váš ideální člověk. V takovém případě se u vás nedostaví žádoucí výsledek a jenom mrháte svým časem a penězi.
- Jaká vyšetření je nutné podstoupit před začátkem masážní kúry?
Žádná vyšetření nejsou potřeba. Ale je třeba znát svůj zdravotní stav!
- Jaké oleje používáš při masáži?
Používám jenom oleje nejvyšší kvality. Rovněž používám při masáži olej, který podléhá autorským právům. Recept na tento olej udržuji v tajnosti.
- Jak často je nutné provádět masáž?
Masážní kúra je složena z 10 jednotlivých seancí. Kúru je třeba absolvovat v optimálním případě dvakrát ročně.
- Smí se před masáží jíst?
Raději sníst něco lehkého 1,5 – 2 hod před začátkem masáže. Hladový by člověk neměl přijít.
- Co dělat ihned po skončení masáže?
Během masáže se svaly rozehřály a uvolnily, proto byste neměli rychle a prudce vstát po skončení masáže. Poležte si přibližně 10 minut a teprve potom opatrně vstaňte z masážního lehátka.
- Dostaneme se k otázce peněz. Kolik stojí jedna seance masáže?
Cena specialistů na trhu je různá. Klient musí vědět, za co platí. Co se skrývá za vysokou cenou? Jméno specialisty, servis, lokalita masérny?! Respektuji sebe i své klienty, zůstávám cenově dostupným specialistou. Klient platí jenom za masáž. Do ceny za masáž vstupují ještě: konzultace, spotřební materiál, následující podpora fyzické aktivity.
- A co lidé, kteří masáž potřebují, ale nemohou si jí dovolit, například z důvodu své špatné finanční situace?
Vždy vyjdu vstříc svým klientům. Do konce roku je sleva 20 % na vybranou masážní kúru. Jestliže klient nedisponuje dostatečným množstvím finančních prostředků, platbu je možné rozdělit na více částí. Na začátku každého měsíce losuji spravedlivým způsobem jednoho šťastlivce, který obdrží hodinovou masáž zdarma.
- Na Vašich webových stránkách je napsáno, že ovládáte různé masážní techniky
Ano, pracuji s mnoha technikami. Disponuji těmito:
- Klasická masáž urychluje průtok krve a lymfy, působí na klouby a svaly, zbavuje bolesti.
- Lymfatická masáž napomáhá k odstranění přebytečných tekutin a dalších prvků látkové výměny, aktivuje odtok lymfy a tím se zlepšuje transportní funkce arteriálního a žilního systému.
- Masáž proti celulitidě působí na podkožní tukové buňky v problémových oblastech, zlepšuje krevní oběh, aktivuje proudění lymfy, produkuje elastin a kolagen, díky jejichž vlivu se vyhlazuje dermis (škára-vrstva kůže složená z pojivové tkáně chránící tělo před poškozením).
- Dětská masáž – velmi účinný způsob, jak zocelit zdraví dítěte, podporuje správný vývoj pohybového aparátu, zlepšuje krevní oběh a svalové napětí a také zajistí, aby všechny procesy v organismu pracovaly, jak mají.
V současnosti jsem se rozhodla, že si zdokonalím metodu dětské masáže. Chci pomáhat dětem s poruchami autistického spektra, s dětskou mozkovou obrnou a s Downovým syndromem.
- Dá se zbavit celulitidy pouze za pomoci masáže?
Problém „pomerančové kůry“ vyžaduje komplexní přístup. Nazývám tuto strategii „Pět prstů“. Masážní kúra proti celulitidě zrychlí látkovou výměnu v problémové oblasti, kůže se stane hladkou, zmizí zbytečné centimetry, nastane remise. Ale mnohé závisí na dalším přístupu v životě a dodržování vybrané strategie. Těm, kteří věří, že zaplatí peníze za masáž a nic dalšího nemusí dělat, tak pro ně by bylo lepší kontaktovat plastického chirurga.
- Zabýváte se také hirudoterapií?
Hirudoterapie je léčení lékařskými pijavicemi. Mnozí říkají „zastaralá metoda“. Ale já se utvrzuji v tom, že léčení lékařskými pijavicemi zažívá opět znovuzrození. Účinky této metody jsou opravdu: protizánětlivé, trombotické, antikoagulační (léčiva na ředění krve), imunostimulační, antisklerotické, antiismechické, baktericidní, dekongestantní (nazální dekongestanty-látky snižující překrvení). Současná věda potvrzuje obrovské výhody hirudoterapie. V celém spektru léčebných vlivů, lze léčbu pijavicemi provádět 3 způsoby: přes krevní oběh, přes lymfatický systém, přes energetický systém. Doposud v slinách pijavice bylo identifikováno více než 150 biologických látek, které mírní bolest, ředí krev, způsobují vstřebávání vazivových tkání.
- Je těžké být masérem? Vždyť masér je celý čas na nohách, dává klientovi svou energii…
Cílem masáže je probudit zdroje organismu u klienta a nepřenášet na něj svoji sílu. Ovšem, já jsem také unavená. Tak jako každá jiná práce, masáž vyžaduje pracovat s maximálním úsilím a naplno, ale mne se tato práce líbí.
- Jaké osobní dovednosti jsou potřebné u maséra?
Dobrý masér je jak dobrý učitel. Vyrovnanost, laskavost, vnitřní rovnováha, láska k lidem. Nikdo nechce přijít ke zlému i nervnímu masérovi, není to však pravda?
- Jaký je tvůj osobní recept na úspěch?
Trpělivost růže přináší!
- Co by si dělala v poslední den svého života?
Silně bych objala a políbila všechny členy své velké rodiny, pohostila bych je obědem a zalila bych květiny. A to je všechno! Mohu kráčet do vesmíru!
- Deset knih, které by si doporučovala přečíst?
„Malý Princ“ Saint-Exupery, všechno od Puškina i Čechova, Lolitu od Nabokova, Parfém: Příběh vraha od Patrika Süskinda, Mrtvé duše od Gogola, Vladař od Machiavelliho, Cesta válečníka od Lao-c‘(Laozi) a seznam doplním ještě o Ilfa a Petrova.
- Co bys popřála našim čtenářům?
Samozřejmě, že zdraví, mír a štěstí. A ještě přečíst si knihu od autora Ken Kesey „Přelet nad kukaččím hnízdem“ nebo shlédnout film natočený podle tohoto románu. Román není jednoduchý. Hrdinové se z různých důvodů nacházejí v psychiatrické léčebně. Někteří z nich se tam ukrývají před společností. Jeden z nich vyzívá ostatní, aby odešli z kliniky a stali se jinými lidmi, změnili se. Jednou polemizuje, že umí utrhnout umyvadlo, ale nepodaří se mu to. Všichni se mu smějí, ale on se otočí a praví jim: “Alespoň jsem to zkusil“. To je to hlavní! Můj pocit a odpověď na všechny otázky: „Je potřeba se o to pokusit“.
Ohodnoťte prosím
4.9 / 5. 7