Baňkování

Baňkování

Možná jste je viděli už v některém ze starších filmů, snad se vám vybaví Řek Zorba, jenž metodu baňkování velmi dobře znal. Jde vlastně o působení skleněných baněk na pokožku, patřičně nahřátých, které pomohou od bolesti kloubů nebo svalů. Jde o terapii teplem, která pochází z dob antické Číny. Baňky působí řádově jen minuty, jejich používání není samo o sobě nijak bolestivé a nabídne často velmi zajímavý efekt. Vlastně jde o alternativu klasické relaxační masáže, kdy v baňkách vzniká podtlak díky působení horkého vzduchu.

K čemu může být vlastně prospěšná?

Nepůsobí jen povrchově, jak by se mohlo na první pohled zdát – baňky dovedou příznivě působit i na práci vnitřních orgánů. Když se baňky přiloží správně, kůže začne postupně červenat a je prokrvená v maximální možné míře. Na zádech, kde se zpravidla baňkování provádí (někdy se přikládají i na loket nebo podbřišek), bychom měli cítit jen lehké pnutí, které samo o sobě nebude nepříjemné. Baněk bude přiloženo hned několik, protože použít jen jednu jedinou prakticky ani nemá smysl. Malých skleněných nádobek může být i pět nebo deset. Průměr otvoru je různý, obvykle v řádu několika centimetrů a baňka nemusí být vždycky jen kulatá, ve světě se využívá i baněk ve tvaru zvonu. Cílem je rozevřít kožní póry a doslova vyluxovat škodliviny na povrch Jednoduché a účinné.

Bonusem je rychlejší metabolismus, ale také podpora bolavých kloubů. Regenerace kůže je při baňkování vlastně samozřejmostí, vychází ze samé podstaty věci – a lymfatický oběh bude také velmi potěšen, tělo se příjemně prohřeje jako v sauně a efekt bude vlastně velmi podobný, jen více cílený na konkrétní místa. Jaká další pozitiva se pojí s baňkováním?

  • Lepší trávení, lepší vstřebávání důležitých živin. Tělo je pročištěné a funguje tedy lépe.
  • Rychlejší metabolismus díky prohřátí kůže a podkoží, čímž se mj. usnadní hubnutí.
  • Poúrazová rehabilitace bude lepší, baňky se mohou zaměřit na malá místa na těle.

Baňkování lze vřele doporučit i lidem s nadváhou, neboť baňky dokáží působit i hluboko pod tukovou vrstvou. Zapovězeno je ale při křečových žilách, baňky se nesmí přikládat na smyslové orgány a pozor, pro malé děti (zhruba do 4 let věku) je také nevhodné. Kůže by měla být zdravá, tedy popáleniny nebo ekzémy jsou také kontraindikací podobné léčby.

Otoky a bolesti nohou už brzy poleví…

Baňkování pomůže odstranit nepříjemné otoky a pročistí lymfu i krevní oběh, čímž napomůže efektivnější detoxikaci celého těla. Pokud nechcete nechat působit na těle prohřáté sklo, nevadí. V antické Číně se používalo baněk z hlíny, které v dnešní době nejsou moc praktické – ale existuje alternativa z gumy nebo plastu. Baňky mohou pomoci i praktickým způsobem, tedy například v boji proti celulitidě. Ta sice není „jen“ kosmetickým problémem, ale právě kvůli změně vzhledu trápí mnoho lidí ze všeho nejvíce.

Baňky podpoří detoxikaci, ale i buněčnou aktivitu, díky pročištění krevního řečiště mohou mít i vliv na stavy červených nebo bílých krvinek – každá z nich se počítá! Silnější imunita se také nevybuduje úplně sama od sebe a právě baňkování, podobně jako masáže, může být prvním krokem na dlouhé cestě, kdy budeme na konci přímo kypět zdravím. Zkusíme to společně?

Hodnocení
5/5